Jak obronić się przed naciągaczami podczas sprzedaży nieruchomości ?

Cześć,

Dziś opowiem Wam jak obronić się przed naciągaczami podczas sprzedaży nieruchomości!

Swoją drogą jestem bardzo ciekaw, jakie są Wasze doświadczenia ze współpracy z pośrednikami nieruchomości, koniecznie podzielcie się w komentarzach, na każdy komentarz postaramy się odpowiedzieć wraz z całym zespołem domowo.pl 

A teraz przejdźmy do dzisiejszego tematu:

Zapewne skoro zwróciłeś uwagę na tytuł to pewnie chcesz sprzedać swoją nieruchomość, ale w Twojej głowie pojawiają się pytania:

–  czy sprzedać samemu i nie płacić nikomu prowizji?

albo

–  jak sprzedać z pośrednikiem, ale nie dać się naciągnąć nieuczciwej osobie? 

Nic dziwnego, nikt z nas nie lubi płacić za usługę kiedy nie ma pewności że zostanie ona wykonana w 100% dobrze. To tak jakby pójść do dentysty i nie mieć pewności czy nasz bolący ząb zostanie wyleczony. 

Tak jak niełatwo jest znaleźć dobrego sprawdzonego lekarza, tak samo trudno znaleźć uczciwego pośrednika nieruchomości. 

Wiele osób podczas konsultacji dzieli się ze mną swoimi nieprzyjemnymi doświadczeniami ze współpracy z pośrednikami nieruchomości. 

Do najczęstszych nieuczciwych praktyk jakich dopuszczają się pośrednicy należą:

  1. Pobieranie prowizji od dwóch stron transakcji!

To tak jakby w jednym meczu piłkarze strzelali gole do dwóch bramek. Często po sprzedaży, macie poczucie straty i zadajecie sobie wtedy pytanie czyje interesy tak naprawdę reprezentował wasz pośrednik?

Przez to że pośrednicy pobierają prowizję od dwóch stron transakcji mocno ograniczają liczbę klientów, ponieważ całkowita cena zakupu nieruchomości którą musi ponieść klient kupujący staje się dużo wyższa od cen rynkowych.

Dlatego tacy pośrednicy będą przekonywali Was po jakimś czasie od podpisania umowy do obniżenia ceny, ponieważ nie widzą zainteresowania waszą nieruchomością. 

Wy pod presją upływającego czasu obniżacie cenę zgodnie z sugestią pośrednika, pojawiają się klienci i podejmujecie decyzję o sprzedaży, bo przecież przez tyle czasu nie było żadnego klienta, a pośrednik kasuje prowizję z dwóch stron. Sami możecie sobie odpowiedzieć na pytanie kto zyskał kto stracił?

  1. Stosowanie w umowach niezgodnych z prawem zapisów

Podpisane umowy z pośrednikami nieruchomości, które pokazują nam nasi klienci często zawierają niekorzystne i niezgodne z prawem zapisy chociażby takie jak, ograniczenie możliwości sprzedaży po zakończeniu trwania umowy pod rygorem wypłaty wynagrodzenia pośrednikowi. 

Czyli, pośrednik nie sprzedał Twojej nieruchomości, umowa pomiędzy Wami wygasła, a on i tak żąda wypłaty prowizji kiedy Ty sam dokonasz sprzedaży w późniejszym czasie.

Czy też masz wrażenie, że coś tu nie gra?

Dlaczego tak się dzieje?

Ponieważ większość z Was po prostu źle wybiera pośrednika nieruchomości, który miał pomóc Wam w sprzedaży waszego mieszkania, domu czy działki.

A przecież dobry pośrednik nieruchomości powinien:

-zaoszczędzić Wasz czas

-utrzymać rynkową cenę nieruchomości

-uniknąć stresu związanego z negocjacjami 

-dać Wam pewność, że klient został sprawdzony przez analityka finansowego czy posiada wystarczającą ilość pieniędzy albo wiarygodną zdolność kredytową na zakup

-pomóc Wam w zebraniu wszystkich niezbędnych dokumentów do zawarcia transakcji 

-dać Wam bezpieczeństwo, że wszystkie umowy będą przygotowane przez prawnika i notariusza w trosce o wasze interesy 

Dlatego dziś powiem Ci jak obronić się przed „naciągaczami” i na co zwrócić uwagę podczas wyboru pośrednika do sprzedaży nieruchomości.

Pierwszą kwestią, nad którą należy się zastanowić jest to czy pośrednik pobiera prowizję z obu stron. Dlaczego jest to tak istotne? Twoim zadaniem jest wybór pośrednika, który najlepiej będzie reprezentował TWOJE interesy, jednak gdy pobiera prowizję z obu stron to nie do końca tak jest. Tak naprawdę w trosce o SWÓJ interes będzie chciał, by transakcja doszła do skutku za wszelką cenę i może na przykład umyślnie zaniżyć cenę nieruchomości na tyle, by tak się stało.

Kolejną istotną kwestią jaką powinniśmy weryfikować przy wyborze biura nieruchomości jest numer licencji pośrednika w obrocie nieruchomościami. 

Zadaj pytanie swojemu pośrednikowi, czy w ogóle taką posiada. 

Wiedza, którą trzeba posiadać, by mieć taką licencję jest naprawdę spora, 

dzięki czemu masz większą pewność, że transakcja będzie w 100% bezpieczna.

Zastanów się także, czy Twój pośrednik weryfikuje klientów kupujących pod kątem wystarczającej ilości pieniędzy na zakup lub posiadania wiarygodnej zdolności kredytowej. Jeżeli tak, to w jaki sposób to robi? Nie chcesz przecież zablokować sprzedaży swojej nieruchomości nawet na rok czasu, dlatego miej wystarczającą pewność, że każdy klient zostanie sprawdzony przez analityka finansowego.

Sprawdź czy biuro nieruchomości, z którym zamierzasz podjąć współpracę ma ważną polisę ubezpieczeniową i czy umowa nie zawiera niekorzystnych dla Ciebie zapisów niezgodnych z prawem. 

Często gdy sprzedajesz mieszkanie czy dom nie do końca jesteś pewny pewna czy cena, za którą chcesz wystawić nieruchomość jest odpowiednia. Dlatego zweryfikuj w jaki sposób pośrednik określa wartość nieruchomości tak, by nie okazało się, że wartość została zawyżona lub zaniżona. W pierwszym przypadku nie będzie chętnych do zakupu Twojej nieruchomości, w drugim sprzedasz ją szybko ale poniżej wartości rynkowej. Dobry pośrednik potrafi sprawdzić po jakich cenach sprzedają się mieszkania czy domy w Twojej okolicy i określić realną cenę nieruchomości chroniąc Twój interes!

Jeżeli Twoje doświadczenia z biurami nieruchomości pozostawiają wiele do życzenia to dobrze, że czytasz to do końca.

Jesteśmy biurem, aby pomóc Ci w podjęciu odpowiedniej decyzji.

Pozdrawiam Was

Łukasz Grzywacz – domowo.pl

 

www.domowo.pl/sprzedaj_nieruchomosc/

 

I pamiętajcie!

Sprzedawajcie mądrze swoje nieruchomości!

 

www.domowo.pl/wycen_nieruchomosc/

 

Sprawdź za ile sprzedasz nieruchomość

Krok 1/2

Typ nieruchomości

Skontaktuj się z nami!

Zostaw nam swój numer telefonu, a nasz doradca oddzwoni do Ciebie w przeciągu kilku minut.