80% klientów kredytowych zniknęło z rynku. Młodych polaków nie stać już na mieszkanie.

Raty wzrosły niemal dwukrotnie

 

Z uwagi na rosnące stopy procentowe, ostatnie miesiące są bardzo trudne dla ludzi posiadających kredyty hipoteczne. Raty, zaledwie w kilka miesięcy wzrosły o blisko 100 procent, a Rada Polityki Pieniężnej nadal przewiduje kolejne podwyżki stóp procentowych.

 

To nie jest dobra wiadomość dla kredytobiorców, szczególnie tych, którzy zadłużyli się w latach 2020-2021. Raty kredytów mieszkaniowych są już dwa razy wyższe, w porównaniu do czasu sprzed podwyżek.

 

Skąd biorą się takie podwyżki?

 

Kiedy rosną stopy procentowe, rośnie cena pieniądza, zatem bank centralny pożycza pieniądze bankom komercyjnym po wyższej niż do tej pory cenie, a banki komercyjne udzielają wyżej oprocentowanych kredytów.

 

Powoduje to duży wzrost wysokości rat kredytów, a co za tym idzie mniej osób może sobie pozwolić na zakup własnego mieszkania. Zdolność kredytowa Polaków pogarsza się zatem z miesiąca na miesiąc.

 

Jak wyższe raty przekładają się na rynek mieszkaniowy?

 

Obecna sytuacja sprawiła, że blisko 80% klientów kredytowych zniknęła z rynku i wstrzymała decyzje o zakupie mieszkania. Widzimy wyraźne spowolnienie na rynku i wydłużający się czas potrzebny na sprzedanie nieruchomości. Aktywni pozostają klienci gotówkowi, ci jednak nie koniecznie chcą kupować po tak wysokich cenach.

 

Czy obecna sytuacja wpłynie mocno na przyszłe ceny nieruchomości?

 

Należy sądzić, że zwolnienie gospodarki przełoży się także na spowolnienie wzrostów cen mieszkań, a może i na ich spadki. To jednak nie jedyny czynnik mający wpływ na obecne ceny nieruchomości. Popyt na nieruchomości jest nadal duży, a potęguje go między innymi napływ do Polski uchodźców wojennych z Ukrainy.

 

Sytuacja jest zatem dynamiczna, analitycy przewidują, że raty kredytów są dopiero na początku swoich wzrostów, dlatego obecnie może być to jeszcze dobry moment na sprzedaż nieruchomości i spłatę zobowiązania kredytowego.

 

@ https://domowo.pl/wycen_nieruchomosc/

 

Sprawdź za ile sprzedasz nieruchomość

Krok 1/2

Typ nieruchomości

Skontaktuj się z nami!

Zostaw nam swój numer telefonu, a nasz doradca oddzwoni do Ciebie w przeciągu kilku minut.