Dlaczego Polacy boją się podpisywać umowy na wyłączność przy współpracy z pośrednikami nieruchomości?

„Dlaczego Polacy boją się podpisywać umowy na wyłączność przy współpracy z pośrednikami nieruchomości?”

 

Cześć w ostatnim filmie mówiłem Wam jak obronić się przed naciągaczami podczas sprzedaży nieruchomości. 

Film jak i artykuł na blogu spotkał się z bardzo żywymi reakcjami osób które zostały narażone na straty przez pośredników amatorów, ale i z reakcjami samych pośredników którzy twardo bronią stanowiska, że pobieranie prowizji od sprzedających jak i kupujących jest jak najbardziej uczciwym zachowaniem, szukając przy tym przeróżnych argumentów jakby tu obronić tę tezę.

 

Wracając do tego tematu chcę Wam jeszcze raz wyraźnie podkreślić, że pośrednik który pobiera prowizję od dwóch stron transakcji będzie dbał tylko i wyłącznie na swój interes, a odpowiedź na pytanie dlaczego tak jest znajdziecie w ostatnim filmie, a link do filmu znajdziecie w treści posta.

 

Natomiast dziś opowiem Wam Dlaczego Polacy boją się umów na wyłączność sprzedaży z pośrednikami nieruchomości?

 

Pochylmy się na chwilę nad najczęściej wyrażanymi przez Was obawami 

 

-Wielu z Was boi się że zablokujecie sobie sprzedaż 

– Boicie się i słusznie zresztą, że pośrednicy pobierają prowizję od dwóch stron transakcji i przez to zaniżą cenę waszej nieruchomości aby do transakcji w ogóle mogło dojść, 

-że umowa pośrednictwa będzie zawarta na bardzo długi czas np 1 rok i pośrednik nie przyprowadzi żadnego klienta

-że umowa będzie zawierała ukryte koszta lub kary umowne np: 5 000 zł lub 10 000 zł i będzie trzeba to zapłacić nawet jak nie dojdzie do sprzedaży nieruchomości

-że prowizja dla pośrednika będzie bardzo duża i to narazi ich na straty finansowe

 

Czy naprawdę jest się czego bać?

 

Oczywiście, jeśli popełnisz błąd przy wyborze odpowiedniego pośrednika to narazisz się na straty 

finansowe jak i czasowe.

 

Dla przykładu wielu z Was podpisuje umowy, które często są zawierane na rok lub dłużej co niejednokrotnie prowadzi to takich sytuacji, że przez cały rok pośrednik nie przyprowadził ani jednego klienta, a kiedy chcecie zerwać umowę nie widząc efektów okazuje się, że musicie zapłacić karę umowną w wysokości np. 20 tys zł. 

 

Jak tego uniknąć?

 

 • pamiętaj że umowa współpracy z pośrednikiem powinna być szyta na miarę Twoich potrzeb, bo każda sytuacja i nieruchomość jest inna
 • przede wszystkim ustal z pośrednikiem konkretne warunki współpracy i wpisz je do umowy
 • zweryfikuj czy twoja umowa dopuszcza możliwość pobierania przez pośrednika prowizji od drugiej strony transakcji. Pośrednik powinien reprezentować wyłącznie Twoje interesy i osiągnąć jak najwyższą cenę sprzedaży, a nie jest to możliwe kiedy jest opłacany przez klientów kupujących. 

Jeśli popełnisz ten błąd masz gwarancję zaniżenia ceny sprzedaży jaką chcesz osiągnąć.

 • określ konkretny czas współpracy z pośrednikiem, jeśli masz do czynienia z profesjonalistą sprzedaż mieszkania nie powinna zająć mu dłużej niż 2 do 3 miesięcy, a sprzedaż domu nie dłużej niż 4 do 6 miesięcy
 • sprawdź czy Twój pośrednik potrafi właściwie wycenić Twoją nieruchomość
 • sprawdź czy Twój pośrednik posiada bazę klientów aktualnie poszukujących nieruchomości podobnej do Twojej i czy jest w stanie wymienić ich z imienia i nazwiska
 • sprawdź czy Twój pośrednik zweryfikował wskazanych klientów pod kątem zdolności finansowej na zakup Twojej nieruchomości i zweryfikował ich  zdolność kredytową
 • sprawdź jak będzie przebiegał proces sprzedaży Twojej nieruchomości, dobry skuteczny pośrednik wytłumaczy Ci krok po kroku jak on przebiega 
 • i na koniec sprawdź umowę pod kątem ukrytych kosztów 

 

 

 • Pamiętaj umowa na wyłączność ma przede wszystkim zabezpieczyć Twoje interesy!
 • To Ty wynajmujesz pośrednika na wyłączność, więc musisz znaleźć osobę, która jest godna zaufania, pośrednika która może się pochwalić bazą klientów aktualnie poszukujących nieruchomości i ilością zamkniętych transakcji w ostatnim czasie.
 • Potrzebujesz pośrednika który faktycznie zaangażuje się w proces sprzedaży i przeprowadzi Cię przez wszystkie jego etapy, a co najważniejsze zadba o tylko i wyłącznie o Twoje interesy i zaoszczędzi sporo Twojego czasu, stresu i pieniędzy. 
 • Pamiętaj za to mu płacisz i tego od niego wymagaj!

 

Wiecie dlaczego najlepsi pośrednicy w Polsce ale i na całym Świecie, pracują wyłącznie na umowach na wyłączność?

 

-Bo wiedzą, że są skuteczni!

-I nie muszą specjalnie zabiegać o nieruchomości na sprzedaż bo to klienci zabiegają o nich!

-Są świadomi swojej wartości, swoich umiejętności i nie liczą na łut szczęścia pracując na umowach otwartych.

-Mają ogromne doświadczenie i potrafią sprawić, że na dniu pokazowym ustawia się kolejka chętnych do zobaczenia prezentowanej nieruchomości

-Dobry pośrednik wie, że aby osiągnąć dobrą cenę nieruchomości trzeba umiejętnie poprowadzić proces negocjacji, a to już jest wielka sztuka!

 

Nie ważne czy jest to umowa otwarta czy umowa na wyłączność, 

Pamiętaj nigdy, ale to przenigdy nie podpisuj więcej umów niż jedną, 

 

Nawet jeśli masz problem ze znalezieniem profesjonalisty w sprzedaży nieruchomości podpisanie kilku umów otwartych z różnymi pośrednikami doprowadzi jedynie do publikacji  wielu ogłoszeń, z różnymi opisami, różnymi zdjęciami i co najgorsze z różnymi cenami, nad którymi nie będziesz miał żadnej kontroli.

A wiem z doświadczeń moich klientów, którzy popełnili ten błąd, jak ciężko jest się doprosić o usunięcie takiego ogłoszenia od pośrednika z którym łączy nas umowa otwarta.

 

Sam rozumiesz co czuje klient, który kolejny raz ogląda Twoje mieszkanie w nowej odsłonie w kilku różnych cenach.

Podświadomie czuje że “chyba z tym mieszkaniem czy domem coś jest nie tak”

Mocno zmniejsza to wiarygodność nieruchomości.

 

A co jak już mleko się wylało i trzymacie właśnie w rękach kilka umów otwartych, a na portalach ogłoszeniowych jest kilka lub kilkanaście ogłoszeń twojej nieruchomości?

 

Przede wszystkim musisz doprowadzić do tego aby pośrednicy z którymi podpisałeś umowy otwarte usunęli wszystkie ogłoszenia. Potem odczekaj 2-3 tygodnie aby Twoja nieruchomość trafiła do nowych osób aktualnie poszukujących danej nieruchomości i zadbaj o to żeby na każdym portalu znajdowało się tylko jedno ale za to bardzo dobrze przygotowane ogłoszenie, mam na myśli profesjonalne zdjęcia, przyciągający uwagę opis i właściwa wycena nieruchomości. 

A dlaczego właściwa wycena nieruchomości ma aż tak ogromne znaczenie?

Bo zbyt wysoka cena powoduje, że klienci pomijają ogłoszenie czego konsekwencją jest brak telefonów od realnie zainteresowanych klientów.

Natomiast zbyt niska cena powoduje masę telefonów i naraża Cię na stratę finansową, więc zrób to dobrze!

 

Pewnie zastanawiasz się jakie efekty może mieć profesjonalny pośrednik pracujący jedynie na umowach na wyłączność? Co mówią na to statystyki?

 

 • Dzięki zastosowanemu takiego modelu współpracy aż 96% transakcji profesjonalny pośrednik finalizuje do 3 m-cy i co najważniejsze przy zachowaniu oczekiwanej ceny, niejednokrotnie nawet wyższej od oczekiwań właściciela nieruchomości!!!

 

Tak więc, decyzja należy do Ciebie, możesz dalej usiłować sprzedawać mieszkanie lub dom z wieloma pośrednikami na umowach otwartych, a finalizację transakcji w dużej mierze pozostawić przypadkowi narażając się na straty finansowe lub powierzyć cały proces specjaliście, którego znasz i któremu ufasz, a który poprowadzi go w bezpieczny sposób, zarabiając dla Ciebie znacznie więcej pieniędzy.

 

Pamiętaj sprzedaż nieruchomości to sztuka poparta wiedzą i doświadczeniem!

Dobry pośrednik nie narzeka na brak nieruchomości w swojej ofercie, bo zadowoleni klienci polecają go swoim znajomym!

Wie to każdy kto choć raz skorzystał z usług prawdziwego profesjonalisty.

 

@ https://domowo.pl/sprzedaj-wynajmij/sprzedaj-nieruchomosc/

@ https://domowo.pl/wycen_nieruchomosc/

 

Sprawdź za ile sprzedasz nieruchomość

Krok 1/2

Typ nieruchomości

Skontaktuj się z nami!

Zostaw nam swój numer telefonu, a nasz doradca oddzwoni do Ciebie w przeciągu kilku minut.